Koniec Erasmusa, ale nie koniec zagranicznych wyjazdów

3 lut, 2014 r.

Koniec Erasmusa, ale nie koniec zagranicznych wyjazdów

Do stolicy Dolnego Śląska w czwartek przyjechali szefowie placówek edukacyjnych z całego Dolnego Śląska, by dowiedzieć się, jak wykorzystać unijne pieniądze z nowego programu. Erasmus Plus zastąpił bowiem dotychczasowe programy sektorowe (Comenius, Erasmus, Grundtvig, Leonardo da Vinci, Erasmus Mundus, Jean Monnet, Tempus, Alfa, Edulink) skierowane osobno do grup uczącej się młodzieży, dorosłych i kadr nauczających.

Nowy program, w ramach którego będzie można edukować się za granicą, nazywa się Erasmus Plus. Nazwą nawiązuje do popularnej wymiany międzynarodowej studentów Erasmus, ale jest skierowany już nie tylko do młodzieży akademickiej. Oferuje też coś więcej niż podróże.

Erasmus Plus zastąpił od 1 stycznia siedem popularnych inicjatyw szkolnych i uczelnianych, m.in. popularną wymianę międzynarodową studentów Erasmus. Erasmus kojarzył się do tej pory tylko ze szkolnictwem wyższym i studentami. Teraz ze środków unijnych będą mogły skorzystać też przedszkola, podstawówki, szkoły zawodowe, a nawet seniorzy z Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Instytucje będą mogły w ramach Erasmus Plus współpracować zarówno między sobą, jak i z placówkami zagranicznymi.

Miliony euro do wzięcia

- W ramach Erasmusa Plus Polska dostanie do wykorzystania na edukacyjne programy ponad 102 mln euro. Jaką część z tego wykorzystają dolnośląskie szkoły i uczelnie, zależy tylko od ich pomysłowości i energii. Chcemy zachęcić je do działania – mówił we Wrocławiu poseł do Parlamentu Europejskiego Piotr Borys.

Piotr Borys: – Erasmus Plus to szansa na zbudowanie ogromnej sieci kontaktów na całe życie. Znacznie łatwiej jest potem znaleźć pracę, gdy lepiej zna się obce języki i kultury. Uczestnicy wymian są atrakcyjni dla pracodawców, bo są mentalnie otwarci, odważniejsi. Teraz taką szansę mogą dostać nie tylko studenci, ale też uczniowie, nauczyciele, młodzież, dorośli, w zasadzie każdy. Program oferuje również szerszy zakres możliwości działania: Erasmus Plus to już nie tylko wymiany międzynarodowe. To także praktyki, staże, wymiany szkolne, szkolenia dla kadr.
Cały tekst:

http://wroclaw.gazeta.pl/wroclaw/1,35751,15385412.html

DSC_5890

© Copyright by Piotr Borys - Biuro Poselskie / 2009-2017.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Created by: DWD Systems.