Wyjazd studyjny do Brukseli

26 mar, 2014 r.

Wyjazd studyjny do Brukseli

W dniach 24 – 26 marca 2014 roku na zaproszenie Piotra Borysa, posła do Parlamentu Europejskiego, odbyła się wizyta studyjna gości z Polski, z udziałem przedstawicieli władz lokalnych, działaczy społecznych, a także laureatów konkursów językowych i zawodów sportowych z regionu Dolnego Śląska. W wizycie wzięło udział 35 osób.

Wyjazd studyjny jest okazją do zapoznania uczestników z pracą i funkcjonowaniem Instytucji Europejskich, w szczególności Parlamentu Europejskiego. „Dzień Europejski” wizyty wypełnia zwiedzanie Dzielnicy Europejskiej Brukseli z siedzibami Parlamentu, Komisji, Rady i Komitetu Regionów. Goście odwiedzili Parlamentarium, którego bogato ilustrowane wnętrze najpierw zabiera na wędrówkę śladami historii integracji europejskiej, a następnie dzięki zaawansowanej, interaktywnej technologii w sposób przystępny i ciekawy przybliża codzienność Parlamentu Europejskiego. Kolejnym punktem programu była prelekcja na temat roli Parlamentu Europejskiego i pracy posłów, przybliżona przez pana Leszka Gasia, wieloteniego pracownika działu Wizyt i Seminariów PE oraz samego posła Piotra Borysa. Uczestnicy mogli czynnie brać udział w prelekcji zadając pytania. Goście zwiedzili także siedzibę Parlamentu z jego najbardziej rozpoznawalnymi miejscami i biurem posła Borysa.

Program wizyty obejmował także zwiedzanie zabytkowej części Brukseli – Grand Placu z jego historycznymi budynkami – XV wiecznym Ratuszem, wykonanym w stylu gotyckim, Domem Króla (Maison du Roi) oraz urokliwymi kamieniczkami. Spacer po brukselskiej Starówce obejmował także pasaż św. Huberta, symbol Brukseli – figurkę Manneken Pis, katedrę św. Michała i św. Goduli, Pałac Królewski i budynek Old England. W ostatnim dniu goście zwiedzili Muzeum Armii Królewskiej oraz zobaczyli Atomium, które powstało na potrzeby wystawy EXPO w 1958 roku. Statua symbolizuje demokratyczną wolę do utrzymania pokoju pomiędzy narodami. Po zabytkach Brukseli grupę oprowadzała pani Maria Kozińska, dziennikarka i dyplomowana przewodniczka.

© Copyright by Piotr Borys - Biuro Poselskie / 2009-2017.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Created by: DWD Systems.