Ostatnie posiedzenie Komisji CULT

10 kwi, 2014 r.

Ostatnie posiedzenie Komisji CULT

W czwartek 10 kwietnia odbyło się ostatnie posiedzenie Komisji Kultury i Edukacji w obecnej kadencji Parlamentu Europejskiego.

Z pozytywnym wynikiem został przegłosowany raport posłanki Marie-Christine Vergiat w sprawie zwrotu dóbr kultury wyprowadzonych niezgodnie z prawem z terytorium państwa członkowskiego.

Również z pozytywnym wynikiem został przegłosowany raport posła Marco Scurria w sprawie działania Unii Europejskiej na rzecz Europejskich Stolic Kultury na lata 2020-2030. Posłowie zaznaczyli, że ważnym punktem raportu, wbrew stanowisku Rady, jest kwestia zaznaczenia „europejskiego wymiaru” przyszłych stolic kultury.

Pani Przewodnicząca Doris Pack wspomniała działanie muzeów w Tallinie (miasto wybrane jako Europejska Stolica Kultury w 2011 r.), które udostępniają publiczności cechy rzemieślnicze sięgające wieków średnich. Jak zaznaczyła Przewodnicząca, jest to znak dziedzictwa ogólnoeuropejskiego, które świetnie ilustruje, jak historia wspólnej Europy, pod względem kultury, jest budowana już od czasów średniowiecza.

Pani Przewodnicząca wspomniała jeszcze o konieczności kontynuacji w przyszłej kadencji prac nad nagrodą filmową LUX, przyznawaną przez Parlament Europejski. Wyróżnienie jest przyznawane corocznie na podstawie głosów deputowanych do Parlamentu Europejskiego.

Na zakończeniu prac w obecnej kadencji, Pani Doris Pack podziękowała wszystkim członkom za wspaniałą współpracę oraz za przyjemną atmosferę podczas spotkań Komisji CULT. 

© Copyright by Piotr Borys - Biuro Poselskie / 2009-2017.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Created by: DWD Systems.